Chorwacja - informacje ogólne

Republika Hrvatska niepodległe państwo od 1991 roku, od pierwszego lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28 członek wspólnoty. Znajduje się w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, składającego się z części lądowej - kontynentalnej, śródziemnomorskiej i wyspiarskiej (1185 wysp). Kształtem przypomina bumerang, posiada najbardziej "poszarpaną" linię brzegową w Europie ze względu na ukształtowanie geomorfologiczne.

Tu jak nigdzie indziej góry stykają się bezpośrednio z błękitnym Adriatykiem. Kraj o bogatej, często krwawej historii, stanowi dziś jeden z najbardziej ulubionych kierunków wakacyjnego wypoczynku. Bliskość i świetna infrastruktura komunikacyjna ale przede wszystkim niebywałe piękno przyrody, lazur morza, parki narodowe i krajobrazowe, bogactwo kultury, jak również słowiańska dusza jej mieszkańców z śródziemnomorskim szlifem, wszystko to czyni z Chorwacji niebywałe miejsce do spędzenia cudownych wakacji.

... tam, gdzie monumentalne góry,
otulone lasami piniowymi,
wdzierają się do krystalicznego morza ...

 

Chorwacja - informacje praktyczne

 

DOKUMENTY

paszport ważny jeszcze przez 3 miesiące od powrotu do kraju lub dowód osobisty

WALUTA

walutą Republiki Chorwacji jest chorwacka kuna (HRK), waluta wymienialna, możliwa do kupienia w Polsce. W przybliżeniu 1 PLN=1,81 HRK, 1 EUR=7,65 HRK (wg średniego kursu HNB z dnia 22.11.2017). W Chorwacji można wymienić na kuny polskie złotówki, zarówno w kantorach, jak i w bankach. Karty kredytowe (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express i Diners) akceptowane są prawie we wszystkich hotelach, marinach, restauracjach, sklepach oraz bankomatach.

JĘZYK

oficjalnym językiem w Chorwacji jest język chorwacki. Bez problemu można się porozumieć w języku angielskim, niemieckim, na Istrii włoskim.

CZAS

środkowoeuropejski

RELIGIA

80% Chorwatów deklaruje wyznanie rzymsko-katolickie

NAPIĘCIE w sieci

220V

KLIMAT

śródziemnomorski na południu kraju: na Istrii i w Dalmacji, z suchymi, gorącymi latami i łagodnymi i wilgotnymi zimami. W części Chorwacji kontynentalnej, klimat umiarkowany

PRZEPISY CELNE

przepisy celne w Chorwacji są prawie w całości zgodne z przepisami i standardami krajów należących do Unii Europejskiej

SPECJAŁY

PITA (placek z serem, mięsem lub szpinakiem),

PLJESKAVICA (bałkański hamburger),

CEVAPCICI (paluszki z mięsa mielonego), owoce morza, ryby, jagnięcina oraz suszona szynka - PRSUT i inne

WINA I NAPOJE

Chorwacja, jak każdy kraj południa słynie z win gronowych. Warte polecenia są: DINGAC, POSTUP, BABIC, PLAVAC, z części kontynentalnej - GRASEVINA. Piwa: KARLOVACKO i OZUJSKO. Uwaga: woda w kranach nadaje się do picia nawet nieprzegotowana!

ZAKWATEROWANIE

doba hotelowa w dniu przyjazdu zaczyna się od godziny 13:00-14:00, a kończy w dniu wyjazdu do godziny 10:00-12:00

DOJAZD

turystom wybierającym się do Chorwacji na dojazd własny sugerujemy następującą trasą:

CIESZYN (przejście graniczne, należy wykupić winietę na Czechy i Austrię /cena ok. 310 KC/10 dni i 8,30 €/10 dni) - BRNO - ZNOJMO (przejście graniczne czesko - austriackie) - WIEDEŃ - GRAZ - SŁOWENIA (Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że od dnia 01.07.2009 r. wprowadzone zostają następujące zmiany w systemie opłat za przejazdy drogami ekspresowymi i autostradami w Republice Słowenii. Dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg przewidziane są trzy rodzaje winiet: tygodniowa 15 €, miesięczna 30 €, roczna 95 €) - MARIBOR (przejście graniczne słoweńsko-chorwackie - koszt autostrady ok. 40 HRK) - ZAGREB (Lucko, autostrada A1) - SPLIT - ZAGVOZD (koszt autostrady ok. 220 HRK)

EXIT Brela/Baska Voda, Makarska, Podgora, Igrane, Gradac

EXIT Ploce - dla udających się na Półwysep Peljesac

Łączna liczba kilometrów z granicy Cieszyn - Boguszowice do Podgory wynosi ok. 1200 km