Park Narodowy Plitwickich Jezior

 

Spacer po jednym z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Europie. Już w 1947 roku Jeziora Plitwickie zostały objęte ochroną. Dziś należą one do miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. W 1979 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Jeziora Plitwickie (Plitvice Jezera) znajdują się w południowej części pasma górskiego Kapela. Na tym gęsto zalesionym terenie usytuowanych jest mnóstwo mniejszych i większych jezior, połączonych ze sobą siecią kanałów, strumieni i przede wszystkim wodospadów. Szlaki spacerowe wiodą tuż obok kaskad spadającej z wysokości wody. Przejażdżka kolejką i romantyczny rejs łodzią pozwolą Państwu dotrzeć do najpiękniejszych zakątków parku narodowego.

 

 

 

 

Park Narodowy Paklenica

 

To najstarszy park w Chorwacji, rozciąga się na obszarze 145 km w paśmie Velebit i obejmuje dwa kaniony Velika i Mala Paklenica. Ściany kanionu są bardzo strome i stanowią prawdziwe wyzwanie dla alpinistów. To również miejsce dla miłośników flory i fauny, znaleźć tu można bowiem ok. 700 gatunków roślin. Park zamieszkuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym np. sępy, orły królewskie, sokoły wędrowne. Spotkać tu można żółwie endemiczne, kuny, żbiki, lisy, rysie, jelenie, dziki, niedźwiedzie i wilki.

 

 

 

 

 

Park Narodowy Kornati

 

Składa się ze 140 wysp, największa z nich to Kornat (32km kw). Wyspy znane są przede wszystkim z klifów tzw. koron, wcinających się w morze stromych skał. Najwyższe klify znajdują się na wyspie Klobucar (80m). Podmorskie części klifów sięgają 100 metrów. Kornati to najbardziej zagęszczony archipelag w całym basenie Morza Śródziemnego. Jest podzielony na dwie grupy - Dolne i Górne Kornaty. Ze względu na swoją wapienną budowę znajduje się tu wiele jaskiń i wąwozów, a cały park jest idealnym miejscem dla amatorów nurkowania. Całe wyspy są niezamieszkałe, goszczą tu jedynie zwiedzający park turyści, miłośnicy przyrody i niepowtarzalnych widoków.

 

 

 

 

 

Park Narodowy KRKA

 

To fenomen przyrodniczy i krasowy. Na jego terenie znajduje się siedem wapiennych wodospadów o łącznej różnicy poziomów 242 metry. Posiada największa barierą wapienna w Europie - słynny Skradinski Buk. W parku znajduje się zachwycająca wysepka Visovac z kościołem i klasztorem franciszkanów.