Dubrownik

 

Miasto południowej Dalmacji, nazywane "Perłą Adriatyku". Warto zobaczyć Stare Miasto, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Największe wrażenie w Dubrowniku robią mury obronne, a w ich ciągu baszty i bramy, dzięki którym miasto nigdy nie zostało zdobyte. Warto zwiedzić gotycki klasztor Franciszkanów, pałac Rektorów, gotycki klasztor Dominikanów.

 

 

 

 

 

Split

 

Miasto, które cesarz Dioklecjan wybrał na budowę swojego pałacu. Obecnie pozostałości pałacu są największą atrakcją turystyczną miasta. Spacerując po starówce warto zwrócić uwagę na charakterystyczną katedrę św. Dujama. Początkowo było to dawne mauzoleum Dioklecjana, ośmiokątna konstrukcja otoczona przez 24 kolumny z wejściem strzeżonym przez sfinksa i lwy. Pałac wraz z zabytkowym centrum Splitu został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

 

 

 

Trogir

 

Jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Połączony podnoszonym mostem z wyspą Ciovo. Posiada liczne kulturowo-historyczne zabytki, oryginalną architekturę i przepiękne uliczki. Został nazwany "Małą Wenecją" i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Warto zobaczyć: Pałac Cipiko, Katedra Św. Lovre, Pałac Garagnin, Główny Plac Miejski z Ratuszem.

 

 

 

 

 

Szybenik

 

Najstarsze chorwackie miasto na Adriatyku założone przez Chorwatów. Powstało w środkowej Dalmacji nad rzeką Krk. Spacerując jego ulicami ujrzymy największe dzieła sztuki. Główne atrakcje turystyczne miasta to słynna katedra św. Jakuba, jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w całej Chorwacji wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego oraz górująca nad miastem twierdza św. Anny, z której rozpościera się piękna panorama.